«
»
Stare Melodie na Facebook
StareMelodie.pl - kanał RSS

Panna z dzieckiem (Ortym)

633
tytuł:

Panna z dzieckiem (Ortym)

gatunek:
scenka humorystyczna
muzyka:
oryginał z:?
1935 roku

BONA:
Bądź grzeczną, Zosiu. Widzisz, inne dzieci bawią się. Idź, pobaw się z nimi.
ZOSIA:
Kiedy mi się nie chce. Dlaczego mam się bawić?
BONA:
No żeby mieć rozrywkę.
ZOSIA:
A dlaczego?
BONA:
Dajże pokój Zosiu z tymi pytaniami. Zamęczasz mnie. A przecież ja, twoja bona, też chcę mieć trochę spokoju.
ZOSIA:
A dlaczego chcesz spokoju?
BONA:
Bo jestem zmęczona.
ZOSIA:
A dlaczego jesteś zmęczona?
BONA:
No bo dużo pracowałam.
ZOSIA:
A dlaczego dużo pracowałaś?
BONA:
No bo miałam mnóstwo spraw do załatwienia.
ZOSIA:
A dlaczego?
BONA:
Hym, Zosiu, proszę cię, nie dręcz mnie. Chcesz, przeczytam ci ciekawą książeczkę o bohaterskich czynach Ryszarda Lwie Serce. Dobrze?
ZOSIA:
Powiedz mi, jak Ryszard Lwie Serce zachoruje na serce, to do kogo on pójdzie? Do doktora czy do weterynarza?
BONA:
Naturalnie, że do doktora.
ZOSIA:
A dlaczego?
BONA:
No bo Ryszard Lwie Serce był wielkim bohaterem, słynnym człowiekiem, a człowiek leczy się u doktora.
ZOSIA:
A dlaczego nazywa się „Lwie Serce”?
BONA:
Bo był bardzo dzielny, jak lew.
ZOSIA:
Aha…
BONA:
Więc przeczytać ci o nim?
ZOSIA:
Nie. Nudzę się strasznie z tobą. Jak wrócimy do domu, to poproszę tatusia, żeby zamknął oczy.
BONA:
Po co?
ZOSIA:
Bo mamusia powiedziała, że jak tatuś zamknie oczy, to zaraz będzie weselej.
BONA:
Zosiu… A może zabawimy się w ciuciubabkę?
ZOSIA:
Eeeeeee… To głupia zabawa.
BONA:
Jak będziesz grzeczna, to pojedziemy z wizytą do cioci Jadzi.
ZOSIA:
A gdzie ciocię wykopali?
BONA:
Co to znaczy?
ZOSIA:
A bo słyszałam, jak tatuś spytał stryja „Skąd żeś, u licha, taką babę wykopał?”.
BONA:
Eeeeee, no to tylko tak się mówi.
ZOSIA:
A czy ty widzisz po ciemku?
BONA:
Skądże znowu… Nie!
ZOSIA:
A nie prawda, a widzisz. Słyszałam, jak w ciemnym pokoju mówiłaś do tatusia: Jaki pan dzisiaj nie ogolony.
BONA:
Zosiu, uspokój się, bo powiem tatusiowi.
ZOSIA:
A ja mamusi powiem, że …
BONA:
… ciągle mi dokuczasz.
ZOSIA:
Bo mi nudno.
BONA:
No. … będzie weselej. Bocian przyniesie wkrótce mamusi dziecko.
ZOSIA:
Eeeee, mnie już nie nabierzesz na te bajeczki z bocianem. Jak mi dziadzio mówił o bocianie, to musiałam mu wszystko wytłumaczyć, bo bałam się, że umrze nieuświadomiony.
BONA:
Zosiu, co ty wygadujesz? Ale powiedz, chciałabyś mieć braciszka albo siostrzyczkę, co?
ZOSIA:
Teraz mnie o to pytasz? Trzeba było zapytać dziewięć miesięcy temu, kiedy by jeszcze można było zapobiec.
BONA:
Co? Zosiu! Jak można pleść podobne głupstwa? Powiedz lepiej, kogo byś wolała? Braciszka czy siostrzyczkę?
ZOSIA:
Ja? Jak bym się nie bała o zdrowie mamusi (?), to wolałabym konia na biegunach!
BONA:
Zosiu, dosyć! Marsz do domu!
ZOSIA:
No, no! Tylko nie krzycz tak! Patrz ją, ważna osoba! Panna z dzieckiem.

                                    
Objaśnienia:
1) bona
-
(wł.) mamka, niańka

Legenda:
inc, incipit - incipit - z braku informacji o tytule pozostaje cytat, fragment tekstu z utworu
abc (?), (abc?) - tekst poprzedzający (?) jest mało czytelny (przepisywanie ze słuchu)
abc ... def - tekst jest nieczytelny (przepisywanie ze słuchu)
abc/def - tekst przed i po znaku / występuje zamiennie
abc (abc) - wyraz lub zwrot wymagający opisu, komentarza
(abc) - didaskalia lub głupie komentarze kierownika
- ditto, powtórzenie frazy

____ 2025-11-17 13:53
No tak... polska flaga była tylko 11 listopada i od razu zmienili na ukraińską, świetnie; gratulacje.

Co w ogóle na stronie dotyczącej muzyki, piosenek i wykonawców, robią jakieś ukraińskie symbole?

I jeszcze ta kompletna bezmyślność -11 listopada, jeden dzień roku, dajemy polską flagę; minął, wracamy do ukraińskiej. No ludzie...
do endeka wykropkowanego 2025-11-17 16:28
a co w ogole na stronie z muzyką robi twoje chore politykierstwo w komentarzu, tchórzliwy anonimie?

zrób sobie swoją stronę to bedziesz mógł tam umieszczać co zechcesz
J 2025-11-17 20:34
Może po prostu usunąć wszystkie flagi i pozostawić stare, neutralne tło?
leniuch102 2025-12-19 12:23
podobno przodujemy w AI głosowej, może dałoby się podczyścić?
pracuch103 2025-12-19 17:22
nikt ci nie broni podczyścić 😉 . Do roboty
Janek T. 2025-12-27 16:35
w. 123. Jakbym się nie bała (?) o zdrowie mamusi, to wolałabym konia na biegunach!
Dodaj komentarz
Szukaj tytułu lub osoby

Posłuchaj sobie

⋯ ※ ⋯
Melodja-Electro
kat: 270 mx: 26060
ze zbiorów:
Urok Szelakowej Płyty
0:00
0:00
prędkość odtwarzania: × 1 
stała wysokosć dźwięku:
Korektor EQ
niskie
średnie
wysokie
głośność
Etykiety płyt
Panna z dzieckiem (Ortym)
Kt: 270
Mx: 26060